STADA Group Health Report 2020

  • 18.01.2021

II Międzynarodowy Raport na temat zdrowia STADA 2020: Przyszłość zdrowia: czy Europa jest na dobrej drodze?

  • II Międzynarodowy Raport na temat zdrowia STADA 2020 to badanie obejmujące ponad 24 tys. respondentów z 12 krajów Europy. Autorzy raportu pytają o kierunki rozwoju ochrony zdrowia w Europie. Częścią raportu jest dodatek specjalny poświęcony obecnej sytuacji związanej z COVID-19 – badaniem objęto 6 tys. ankietowanych z 6 krajów (Niemiec, Włoch, Rosji, Serbii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii)
  • 61% Europejczyków wyraziło zadowolenie z usług medycznych świadczonych podczas pandemii koronawirusa. Gdy mowa o przyszłości, pozostają jednak sceptyczni: 36% ankietowanych spodziewa się kryzysu finansowego, a 40% obawia się utraty pracy.
  • Dodatek specjalny II Międzynarodowego Raportu na temat zdrowia STADA 2020  wykazał, że podczas kryzysu związanego z pandemią wzrosło uznanie dla pracowników opieki zdrowotnej. „Mam głęboką nadzieję, że lekarze, pielęgniarki i pracownicy aptek będą się cieszyć uznaniem i szacunkiem również po okresie pandemii.”  powiedział Peter Goldschmidt, Prezes STADA.

Bad Vilbel, 17 czerwca 2020 r. – II Międzynarodowy Raport na temat zdrowia STADA 2020 pokazał jak Europejczycy postrzegają dziś kluczowe dla ochrony zdrowia kwestie. Tematem, który nadal wywołuje sporo emocji jest możliwość wprowadzenia obowiązkowych szczepień, łącznie „za” było 82% Europejczyków. Co ciekawe, we wszystkich krajach zwolennicy byli w większości, a mieszkańcy Hiszpanii są w tej kwestii szczególnie otwarci: aż 94% z nich opowiedziało się za wprowadzeniem obowiązkowych szczepień. Nieco mniejsze poparcie odnotowano w Austrii (72%) i Szwajcarii (70%).

Niestety, spora część mieszkańców Europy nie posiada wystarczającej wiedzy na temat szczepionek. Jedynie co piąty Europejczyk wie, że może być zaszczepiony przeciwko odrze, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A/B, ospie i wirusowi HPV.

Obawy wokół kwestii szczepienia przeciw koronawirusowi

42% ankietowanych wyraziło obawy związane z tym, że nie dysponujemy jeszcze szczepionką na koronawirusa. Jednocześnie, 50% badanych martwi się o zdrowie i życie swoich bliskich i przyjaciół w przypadku zarażenia się wirusem. 40% badanych boi się utraty pracy, a 36% kryzysu finansowego spowodowanego koronawirusem. Najbardziej zaniepokojeni rosnącym bezrobociem są mieszkańcy Włoch (48%) i Rosji (53%).

Europejczycy zadowoleni z opieki medycznej podczas pandemii

61% respondentów opiekę medyczną podczas kryzysu wywołanego koronawirusem ocenia pozytywnie lub bardzo pozytywnie, 15% było wyraźne krytycznych, a pozostali byli neutralni. Opiekę medyczną w czasie trwania pandemii najwyżej ocenili mieszkańcy Hiszpanii (75%) oraz Wielkiej Brytanii (74%). Warto dodać, że to właśnie mieszkańcy tych krajów zmagali się ostatnio z wyjątkowo wysokimi wskaźnikami śmiertelności. Najniżej swój system opieki zdrowotnej ocenili Rosjanie – jedynie 31% odniosło się do niej pozytywnie.

Ogólnie, 44% Europejczyków wyraziło głęboki szacunek do pracy personelu medycznego, a jeden na czterech respondentów przyznał, że sytuacja związana z koronawirusem sprawiła, że pogłębili swoją wiedzę i docenili rolę leków.   

„Dodatek specjalny II Międzynarodowego Raportu na temat zdrowia STADA 2020 wskazał, że podczas kryzysu wzrosło uznanie dla pracowników sektora zdrowia. „Mam głęboką nadzieję, że lekarze, pielęgniarki i pracownicy aptek będą się cieszyć uznaniem i szacunkiem również po epidemii.”  powiedział Peter Goldschmidt, Prezes STADA.

Europejczycy coraz bardziej otwarci na medycynę cyfrową

W porównaniu z rokiem ubiegłym, liczba Europejczyków skłonnych do przeprowadzania badań za pośrednictwem Internetu znacznie wzrosła. W 2020 roku procent badanych otwartych na leczenie na odległość wzrósł do 70% z 54% w 2019 roku. Wydaje się jednak, że Belgowie i  Niemcy pozostają  sceptyczni, ponieważ odpowiednio „jedynie” 58% i 62%  ankietowanych z tych krajów jest gotowych korzystać z telemedycyny.

Ekspert telemedycyny, Dr Shari Langemak, twierdzi: „Pandemia koronawirusa w ogromnym stopniu wpłynęła na wzrost zainteresowania telemedycyną. Jeszcze kilka tygodni temu leczeniem na odległość interesowali się głównie lekarze i pacjenci otwarci na nowe technologie. Pandemia w sposób nagły sprawiła, że więcej osób spróbowało tej formy leczenia. Telemedycyna nie jest już produktem niszowym, ale coraz częściej jest postrzegana jako alternatywa dla wizyty w gabinecie lekarskim”.

Genetyka to nadal „grząski grunt”

Jak bardzo otwarci są Europejczycy na pozostałe innowacje w obszarze ochrony zdrowia? Wybiegając w przyszłość, połowa respondentów może być przychylna modyfikacji genów, o ile dotyczyłaby testów genetycznych mających zapobiec rozwinięciu się poważnej choroby. Druga połowa respondentów czułaby dyskomfort z tym związany: 16% wolałoby się poważnie rozchorować, niż pozwolić na modyfikację genów. Dodatkowe 16% bałoby się innych, nieprzewidywalnych dla organizmu efektów, a 17% liczyłoby na to, że choroba się jednak nie rozwinie. Ogólnie, jako dziedzina nauki, genetyka pozostaje niedoceniona. Tylko 55% respondentów wie, że choroby układu krążenia są uwarunkowane genetycznie. Jeszcze mniej respondentów ma świadomość, że dotyczy to chorób takich jak choroba Parkinsona (38%) lub osteoporoza (22%).

Wszelkie dalsze informacje na temat Raportu nt. Zdrowia STADA można znaleźć na stronie www.yourhealth.stada


Międzynarodowy Raport na temat zdrowia STADA

Badanie reprezentacyjne online przeprowadzone przez instytut Kantar w imieniu STADA. Ramy czasowe: Luty-marzec 2020 r. Próba: Po około 2 tys. respondentów z Austrii, Belgii, Niemiec, Finlandii, Francji, Włoch, Polski, Rosji, Serbii, Hiszpanii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.

Dodatek specjalny dotyczący koronawirusa

Badanie reprezentacyjne online przeprowadzone przez instytut Kantar w imieniu STADA. Ramy czasowe: 23 – 27 kwietnia 2020 r. Próba: Po ok. 1 tys. respondentów z Niemiec, Włoch, Rosji, Serbii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

O firmie STADA Arzneimittel AG

STADA Arzneimittel AG to spółka giełdowa z siedzibą w Bad Vilbel, w Niemczech. Działalność firmy opiera się na dwóch filarach, tj. sektorze leków generycznych, w tym specjalistycznych produktów farmaceutycznych oraz produktów Zdrowia Konsumenckiego wydawanych bez recepty. STADA Arzneimittel AG sprzedaje swoje produkty do ok. 120 krajów. Na dzień 31 grudnia 2019 r., STADA zatrudniała 11 100 osób na całym świecie. Polska jest jednym z kluczowych rynków dla firmy STADA, z dużym potencjałem rozwoju w najbliższej przyszłości. STADA  oferuje w Polsce szerokie portfolio leków m.in.: leki przeciwbólowe, leki stosowane w zaburzeniach ośrodkowego układu nerwowego, w urologii, w cukrzycy oraz w chorobach układu sercowo-naczyniowego. Ważnym segmentem aktywności firmy jest rozwój segmentu produktów dostępnych bez recepty.

 

Kontakt do mediów:

Donata Karpik
e-mail: d.karpik@publicdialog.pl
tel. 690 889 070

Ewa Oraczewska
e-mail: e.oraczewska@publicdialog.pl
tel. 574 288 370